17.8.2022

TĚHOTNÁ I KOJÍCÍ - ale já to tetování vážně chci!! 1. díl

Ahoj, jmenuji se Alžběta, už 10 měsíců jsem maminkou a chci tetování! Moje myšlenky už od těhotenství jsou: už se těším na miminko a už se těším na tetování… ano, obojí je závislost. Čemu dát přednost? Mám tetovací absťák. Série těchto blogů je věnována všem maminkám, ale i tatínkům a zkrátka všem, které to zajímá.


Asi si teď říkáte: “Co to je za matku? Chce tetování i když by neměla!” ALE - divili byste se, kolik klientek nás osloví ohledně tetování, a nějaké těhotenství nebo kojení je jim fuk! Nečiní tak však vždy vědomě - na internetu, od domácích tatérů nebo i od svých přátel mohou totiž slyšet některé bludy, které bych vám ráda v několika dílech blogu objasnila.


Poslední mé tetování bylo vytetováno pár dní před otěhotněním (to ještě nikdo nevěděl, že se zadaří). A pak začal tetovací půst…hrůůůza. Chci kojit co nejdéle - tím pádem se mi doba bez tetování prodlužuje. Ajajaj.


“Budu mít/mám dítě - musím si něco vytetovat na památku” - říká si každá více či méně potetovaná maminka. Kdy je ale ten správný čas na tetování?


V tomto dílu se budu věnovat tomu, zda vůbec tetovat nebo netetovat v těhotenství a při kojení. Taky si řekneme, jak toto netetovací období zkrátka a dobře přežít! V dalších dílech se budu věnovat oblíbeným motivům, originálním myšlenkám a perličkám maminek ze salonu.


Je fajn si vydělat peníze. Ale ne za každou cenu. Ověřujte si, k jakému tatérovi jdete a jak moc mu jde o vaše zdraví nebo pouze o vaše peníze! U nás v salonu před samotným tetováním vyplňujete zdravotní dotazník, kde mimo jiné píšete i to, jestli jste nebo nejste těhotná nebo kojící. Pokud jste, nepotetujeme vás. Ani za příplatek, ani za úplatek, ani proto, že jsme kamarádi. Nechceme mít na svědomí případné komplikace. Po ukončení kojení si vás rádi vyslechneme a domluvíme termín tetování. A teď už se vrhneme na samotné kontraindikace:


Období těhotenství


“Jsem na začátku těhotenství, tetování mi ani miminku nemůže ublížit” - myslíte si to? Pak velice riskujete. Tetování v prvních týdnech i měsících těhotenství může způsobit potrat! Proč? Tetování je bolestivá záležitost, ať si to připouštíme nebo ne. Taky stres hraje velkou roli. Být ve stresu a trpět bolestí, mít stahy svalů, není nic příjemného ani pro běžného klienta, natož pro nastávající maminku. Jakýkoliv nekomfort může opravdu způsobit to nejhorší - přijdete o miminko. 


“Jsem na konci těhotenství, teď už se nemůže nic stát, maximálně porodím dřív, když tetování způsobuje stahy svalů a tím pádem by se mohl rozjet porod” - takto prosím nepřemýšlejte! Ke konci těhotenství je riziko předčasného porodu kvůli tetování opravdu velké. Miminko samo ví, kdy se má narodit a takové narušení konce doby těhotenství mu na komfortu v bříšku opravdu nedodá. Navíc riskujete i kvůli jiným věcem. Tetování je zásah do celého organismu a organismus je oslaben tím, že musí hojit ránu - tetování. Tím se stáváte náchylnější k různým nemocem nebo infekcím. A mít infekci nebo nemoc před porodem je opravdu dost nebezpečné a může to způsobit nemalé komplikace.


“Co když ale netuším, že jsem těhotná a přesto se nechám potetovat?” To už je na svědomí každé budoucí maminky. Pokud vím, že se o miminko snažím a tak nějak vím, ve které fázi měsíce bych mohla otěhotnět, tetování budu směřovat na jinou dobu. Já sama jsem nevěděla kdy to přijde, nechávali jsme otěhotnění volný průběh několik let a za ty roky mi přibylo spoustu tetování. Psychika je v tomto zásadní - nevím, že jsem těhotná, pravděpodobně se nic nestane. Vím, že jsem těhotná, ale i tak se rozhodnu pro tetování - můžete zpanikařit a může to mít následky… Pokud jste objednaná na tetování v našem salonu a zjistíte, že jste před tetováním otěhotněla, rádi vám vrátíme zálohu na termín, protože víme, co je důležitější než tetování - zdraví maminky i miminka. 


Těhotenství mi celkově uteklo jako voda, ani jsem nestihla myslet na to, že bych se potetovala. Tam blinkání, tam bolesti zad, tam nové oblečení, tam zařídit pokojíček, tam načíst knihy, ať jsem “ready”. Všeho hodně, jen času málo. Ale motivy na tetování mi v hlavě šrotovaly, to né že né :) .Období po porodu


“Tak už mám po porodu, dítě venku, už nikoho neohrozím” - v jakém stavu ale jste? Jste po náročném porodu plném komplikací? Jste ještě v šestinedělí? Kojíte nebo nekojíte? S maminkami je to někdy kříž, na salonu jim musíme pokládat tolik dotazů, že je nám až někdy trapně…

Šestinedělí - naprosté časové minimum, kdy OPRAVDU NIKDY netetujeme! Tělo je oslabeno, to, co budovalo 9 měsíců, teď musí zahojit za pár týdnů. Dovolte si odpočinek, neohrožujte své tělo kvůli zbrklosti. 

“Nekojím, takže na tetování můžu”- nekojíte, ale jste ještě v šestinedělí? Opravdu vás nepotetujeme. Nekojíte, protože jste se jen nerozkojila? Nepotetujeme vás dříve než měsíc od ukončení pokusů s kojením. Rozkojit se dá i později, nebudeme proto riskovat opět kvůli zbrklosti. Nekojíte kvůli zdravotním komplikacím? Budeme potřebovat vědět, kvůli jakým, abychom opět neohrozili a neoslabili váš imunitní systém - pravděpodobně budeme chtít vyjádření lékaře, že jste zdravotně v pořádku, abyste mohla mít tetování. Nekojíte, protože už jste dokojila? ANO - teď je ta pravá chvíle, kdy se můžeme bavit o tetování. Ale pozor - opět doporučíme nechat se potetovat nejdříve měsíc po ukončení kojení - může se totiž stát, že máte pouze laktační krizi a mléko se vám může opět spustit. Proto je dobré počkat a mít opravdu jistotu, že už kojit nebudete. 


A proč vlastně je to tetování při kojení takový problém? Důvodů je hned několik. Může nastat jakýkoliv problém při samotném provedení tetování nebo následném hojení a do těla se dostane infekce (nedostatečná hygiena u tatéra, nedostatečná hygiena doma, škrábnutí domácím mazlíčkem do tetování, koupání na veřejných koupalištích atd.). Infekce a nemoci při kojení nejsou žádná slast. Tělo je oslabeno, do mléka se mohou dostat bakterie, které tam nemají být, a mohou miminko ohrozit. Dalším problémem, který může nastat, je alergická reakce. Že nejste na nic alergická? A co vaše miminko - u toho to víte? Je pár dnů/týdnů/měsíců na světě a vy ještě nevíte na co a jak může reagovat. Může být alergické na dezinfekci nebo na tetovací pigment (každý obsahuje určité konzervanty a stopové množství těžkých kovů, aby byl pigment nějak barevný). Jakákoliv složka tekutá či mazací se vstřebává při tetování do těla klienta/ky (maminky) a nějakou dobu koluje v těle v krvi a dostává se i do mateřského mléka. Tudíž může nějaké stopové množství potencionálních alergenů být v mléce, dostat se do miminka a miminku způsobit vážné zdravotní komplikace - a to přece nechce nikdo. 


Ach jo! Kdy teda můžu přijít na tetování?

Nejdříve po šestinedělí (pokud nekojíte) nebo měsíc po ukončení kojení. Je to dlouhá doba, ale miminko nám stejně dá zabrat tak, že ten čas plyne mnohem rychleji než před těhotenstvím. Takže mámy - vydržme, chceme přece pro sebe i pro miminko to nejlepší a něco zbytečně uspěchat není moudré.


Máme spoustu měsíců na rozmyšlení motivů, tak si zvolme ten nejoriginálnější - jak na to a jakým motivům se vyhýbat si řekneme v příštím dílu tohoto blogu. Tak zdar a sílu, ať to s tetovacím absťákem zvládneme!


Pokračování příště...