Karel "Charlie" Doležal

Odjakživa mě bavilo tvořit a učit se novým věcem a přístupům. Ať už to bylo umění, hudba, sporty nebo cizí jazyky a kultury. Umění, kreativní tvorba a sebezdokonalování se staly nedílnou součástí mého života.
Jako dítě mne otec začal učit bojová umění, díky nimž jsem začal tíhnout k asijským kulturám. Od malička jsem rád kreslil a fascinovalo mě umění dálného východu, jeho filosofie a tradice. 

Inspirací k tvorbě mi jsou tradiční asijské tušomalby, dřevořezy Ukiyo-e a ze všeho nejvíce tradiční  japonský styl tetování ~ Irezumi/Wabori ~  který mi vždy přišel v mnoha aspektech zajímavý a jedinečný. 

Zájem o tetování se u mě vyskytl, když jsem byl teenager. Vždy jsem toužil "taky něco mít" a začal jsem hledat odpovědi na otázku: "Jak tetování vlastně vzniká?" Tak na přelomu roku 2008/2009 začala má cesta za cílem stát se tatérem aneb Od šicí jehly | přes domácí mašinku |  k práci "pořádným" tetovacím strojkem. 

Zajímala mě historie a prapůvod tohoto umění (tzn. studium různých kultur s odlišnými přístupy i postupy při tetování). 
Prvním klientem jsem byl dlouhou dobu já sám sobě, snažil jsem se osvojit si základní principy tetování - tedy ruční prací Handpoke.
Po nějaké době "hendpoukování" a objevování jiných způsobů tetování jsem ve spojitosti se stylem japonského tetování objevil tradiční ruční techniku ~ Tebori. 

Tebori se aktivně věnuji od roku 2011 a přijde mi, že se japonské tetování v českém prostředí neuchytilo tak, jako v cizích zemích, a není tu nikdo, kdo by ho vážně studoval a tvořil tak, jak si zaslouží být tvořeno i prezentováno - ve své plné kráse a se ctí. 

Japonské tetování má dlouhou historii, pravidla a zákonitosti. Je silně propleteno se samotnou kulturou a tatér, který se mu věnuje, by se na něj měl opravdu specializovat, studovat a respektovat tradice, ale přitom být inovativní - což bez pochopení jeho historie a symboliky, nejde. 

Tebori a Irezumi jdou odpradávna ruku v ruce (Tebori - technika - měla sloužit k preciznímu tetování; Irezumi - tetování - muselo být navrženo tak, aby fungovalo na těle, spolupracovalo s anatomií a bylo možné ho vůbec vytetovat) a fakt, že člověk zvládne vykouzlit precizní, pestrobarevné kresby monumentálních rozměrů na kůži - a to jen s pár jehlami na kusu bambusu, barvou a trpělivostí - mne fascinoval od prvního okamžiku. 

Při tvorbě tetování velice rád kombinuji práci tetovacím strojkem a tradiční technikou Tebori.
Každá z technik má své výhody (např. Tebori má plnější barvy, strojek zase přesnější linie.) 

Vystudoval jsem Grafický design na Střední umělecké škole (SUŠ Ostrava) - obor klasická a počítačová grafika - za dobu studia se ze záliby stal ,,dreamjob", životní cesta, kterou jsem prostě musel jít. A cesta pokračovala do tohoto studia Fantasmagoria Art v Ostravě, kde jsem v roce 2018 absolvoval oficiální tatérský kurz u Martina Kapošváryho, se kterým jsme dodnes parťáci a fungujeme na stejné vlně preciznosti a v úctě k tetovacímu řemeslu jako takovému. 

Tetování získalo v mém životě speciální, zásadní místo. I když se tetování věnuji již od roku 2009, stále se zdokonaluji a učím dalším věcem - což je nekonečná motivace. 

Důležitá je pro mě kvalita, bezpečnost a čistota provedení práce a samozřejmě i kladný klientův prožitek. Chci klientovi vytvořit dílo, na které můžeme být oba hrdí po zbytek života. Proto mi přijde samozřejmá řádná konzultace a rozmyšlení, popř. rozplánování celého procesu soustavy motivů na domluvené téma. S klientem tak probereme myšlenky či nápady a dáme jim formu, řád a v neposlední řadě smysl. 

Tím, že jsem studoval Grafický design, je mi blízká kresba, tušomalba i grafické principy (např. linoryt, dřevořez, sítotisk, atd.). Záleží mi na kvalitě i originalitě zpracování motivů. 

GALERIE
KONTAKTY


ČLÁNKY, ROZHOVORY, PŘEDNÁŠKY A DALŠÍ:

~ Úzká spolupráce na přednášce Emy Högerové o Japonském tetování na eventu Extrem Food Festival Ostrava 2022 pod záštitou Česko-japonského kulturního centra v Ostravě

~ Účast na sérii podcastů Sedm Samurajů pro Yatta Podcast (2022) 

~ Rozhovor na téma Tebori a japonské tetování se serverem o japonské kultuře YATTA.cz (2022) 

~ Článek na serveru idnes.cz a v novinách MF Dnes - na téma Japonské tetování (2021) 


TETOVÁNÍ:

Účast na tattoo akcích:

~ Tattoo Session Silesia (2022)

~ Big Lake Tattoo stan na festivalu Euro Bike Fest (2019)

~ Tattoo Session Silesia (2019)

GRAFIKA: 

~ Účast na grafických soutěžích v době studia - design plakátů,  kreativní obalový design, grafické listy (linoryt), atd. 

~ Grafické zpracování vizuálu čajovny/dýmkového klubu v Ostravě 

~ Tvorba designů a grafické zpracování potisků triček a textilu (sítotisk)